PLANETY - edukacyjna ścieżka do skakania

PLANETY - edukacyjna ścieżka do skakania

Jedna z naszych Klientek zwróciła moją uwagę na produkt, którego bezskutecznie poszukuje na polskim rynku, a który w USA już od jakiegoś czasu znajduje się w wielu szkołach i przedszkolach. Otóż poszukiwała edukacyjnej ścieżki sensorycznej do skakania.

Po zagłębieniu w temat, okazało się, że taka ścieżka to nie tylko dekoracja i prosta zabawa. To coś więcej - to element skutecznej terapii sensorycznej dla dzieci z zaburzeniami koncentracji jak też zaburzeniami typowymi w autyzmie.

Dociekliwi Amerykanie zbadali, że pewne ćwiczenia na poprawienie koordynacji wzrokowo-ruchowo-czuciowej dodatkowo ułatwiają dzieciom koncentrowanie się i codzienne funkcjonowanie staje się prostsze. Ćwiczenia odblokowujące przeładowane bodźcami ścieżki neurologiczne w mózgu dziecka umożliwiają mu “zresetowanie się”. Po wykonaniu serii prostych, dynamicznych ćwiczeń dzieci mają mniejsze problemy ze skupianiem się i dzięki temu bardziej wydajnie uczestniczą w lekcjach.

Celem ćwiczeń jest rozwijanie przez dziecko mające trudności w przetwarzaniu sensorycznym odpowiednich, prawidłowych reakcji na bodźce. Poprzez aktywne rozwijanie zmysłu równowagi, zmysłu kinestetycznego (propriocepcji) i zmysłu dotyku zwiększa się u dziecka świadomość swojego ciała. Rozwijanie tych trzech zmysłów ułatwia wchodzenie w prawidłowe interakcje ze środowiskiem – zarówno w szkole, w domu czy też w pracy.

Dzieci najefektywniej uczą się poprzez zabawę. Dlatego do ich potrzeb bardzo dobrze pasują ćwiczenia w formie kolorowej, bajkowej ścieżki do skakania.

Ścieżka idealnie wymusza właściwy ruch, zmiany ustawienia ciała, prędkości i zatrzymania jednocześnie będąc łatwą i przyjemną. Dziecko może powtarzać ćwiczenia we własnym tempie, w komfortowych warunkach ucząc się reakcji swojego organizmu na bodźce. Powoduje to uporządkowanie i przyzwyczajenie mózgu dziecka do zmian w ruchu, równowadze i dotyku a co za tym idzie poprawę funkcjonowania, zmniejszając ogólne nadmierne pobudzenie.

Przy tworzeniu naszej Edukacyjnej Ścieżki Sensorycznej do Skakania staraliśmy się wzorować na powyższych zaleceniach terapeutów z USA.

Projektując oprawę graficzną jako temat przewodni wybraliśmy “Planety Układu Słonecznego” aby dodatkowo pomóc dzieciom w nauce rozpoznawania planet i ich kolejności.

Aby zadbać o podobieństwo do realnych planet – Michał, współpracujący z nami grafik malował je wzorując się na zdjęciach z teleskopów i sond kosmicznych.

Adam, który układał wszystkie elementy w całość zrobił to maksymalnie ekonomicznie – aby ścieżka była funkcjonalna, duża a jednocześnie mogła być dostępna finansowo.

Do produkcji użyliśmy sprawdzoną przez Was wielokrotnie winylową folię samoprzylepną z laminatem antypoślizgowym.

W efekcie naszych starań powstała piękna, duża dekoracja do naklejenia na podłogę korytarza szkolnego lub sali zabaw przedszkola, będąca jednocześnie pomocą terapeutyczną i dydaktyczną.

Jak wygląda ścieżka na podłodze szkoły, jak skaczą po niej dzieci? Sami zobaczcie:

 

Kolorowe planety poprzez zabawę pozwalają nauczyć się kolejności i nazw planet Układu Słonecznego a w wersji rozszerzonej – również kolejności liter alfabetu:

 

Jeśli nasza Ścieżka wzbudziła Twoje zainteresowanie – zapraszamy, zajrzyj na stronę naszego sklepu:

ŚCIEŻKA - PLANETY UKŁADU SŁONECZNEGO

Gwiazdki z alfabetem – uzupełniające zestaw:

ŚCIEŻKA - GWIAZDKI Z ALFABETEM

Zawsze zapraszamy Was z takimi inspirującymi nowymi pomysłami!

Jesteście naszą największą Inspiracją.

Dziękujemy.

Ps.

W przygotowaniu następne ścieżki, z bardziej różnorodnymi ćwiczeniami!

Zostaw odpowiedź

All fields are required

Imię:
E-mail: (Not Published)
Komentarz:
×