Instrukcja aplikacji tapety

Materiał stosowany przez nas jest typowym materiałem tapety na flizelinie, więc zalecany sposób naklejania jest identyczny jak i innych tego typu tapet bez kleju.

Bardzo ważnym etapem jest przygotowanie podłoża:

- Jeśli jest na nim stara tapeta – usuń ją

- Jeśli są warstwy starej farby – również należy je usunąć

- Jeśli ściana posiada rysy, nierówności – uzupełnij je i wyrównaj, wygładź papierem ściernym.

- Odtłuść ścianę i zagruntuj.

- Upewnij się, że ściana jest sucha. Klejenie tapety na nie doschniętych ścianach (np. świeżo tynkowanych, zalanych) zmniejsza przyczepność kleju jak też powoduje ryzyko powstania pleśni.

- Możesz nanieść na ścianę cienką warstwę kleju do tapet i pozostawić do wyschnięcia. Ułatwi Ci to klejenie tapety bez bąbli, gdyż właściwa warstwa kleju nie będzie wsiąkała zbyt szybko i dłużej będzie możliwe dokonywanie poprawek w ułożeniu tapety.

Co będzie Ci potrzebne do naklejania tapety?

- tapeta :)

- klej do tapet na podłożu flizelinowym zakupiony np. w najbliższym Ci markecie budowlanym

- pojemnik na klej

- szczotka lub wałek do nanoszenia kleju na ścianę

- nóż do tapet aby w razie potrzeby odciąć resztkę tapety.

- poziomica, miarka i ołówek – aby równo zaznaczyć i ułożyć pasy tapety

- drabina jeśli tapeta będzie naklejana wysoko

 

Od czego zacząć tapetowanie?

Jeśli powierzchnia ściany jest już zagruntowana, sucha możesz rozpocząć nanoszenie tapety.

W tym celu na ścianie wyznacz położenie pasów tapety – najdokładniej jak umiesz wymierzając ich położenie miarką, poziomicą i rysując linie np. ołówkiem.

Używając wałka lub pędzla nanieś klej na pierwszy fragment ściany – najlepiej tylko trochę szerszy od jednego pasa tapety, aby uniknąć jego zbyt szybkiego wysychania.

Nałóż pas suchej tapety na pokryty klejem fragment ściany zaczynając od góry ściany.

Używając miękkiej szmatki wygładzaj powierzchnię, wypchnij największe bąble. Małe bąble wraz z wysychaniem kleju powinny zniknąć same, aczkolwiek staraj się aby ich nie było.

Zwróć szczególną uwagę na to aby przy klejeniu nie powstały załamania, zagniecenia i fałdy, ponieważ nie ma możliwości ich usunięcia.

Po przyklejeniu pierwszego pasa tapety nanieś klej na kolejny fragment ściany i dopasuj drugi kawałek tapety zwracając szczególną uwagę na to, aby wzór pasował do siebie.

Tapetę kleimy na styk, bez zakładki.

Zwróć szczególną uwagę na brzegi tapety – jeśli naniesiesz zbyt mało kleju będą się odklejać. Wtedy nanieś dodatkową warstwę kleju np. małym płaskim pędzelkiem. Brzegi tapety dociskaj np. twardym wałeczkiem. Jeśli klej wycieknie spomiędzy pasów tapety – na bieżąco jak najszybciej wycieraj go lekko wilgotną i czystą szmatką.

Nie wolno mocno pocierać, używać chemicznych środków czystości aby usunąć wyschnięty klej dlatego nie wolno dopuścić do zaschnięcia kleju na wierzchu tapety. Jest to szczególnie istotne w przypadku wydruków bez warstwy laminatu, gdyż takim działaniem możesz zniszczyć tapetę.

W trakcie eksploatacji tapety bez laminatu jeśli zajdzie potrzeba jej wyczyszczenia – możesz to zrobić za pomocą miękkiej wilgotnej szmatki z dodatkiem niewielkiej ilości łagodnego środka np. płynu do naczyń. Użycie detergentów może się wiązać ze zniszczeniem tapety, więc sprawdź na małym kawałku, czy środek który chcesz użyć nie wchodzi w reakcję z tapetą.

Tapety laminowane możesz myć mocniejszym środkiem, aczkolwiek nie zalecamy agresywnych detergentów i ostrych powierzchni myjek.

 

Gwarantujemy, że nasza tapeta ma odpowiednią jakość, ale nie mamy wpływu na warunki, w których ją naklejasz i użytkujesz, dlatego informacje i zalecenia podane w powyższej instrukcji chociaż wynikają z naszej wiedzy i doświadczenia – zalecamy abyś zweryfikował w swoich konkretnych zastosowaniach.


×