Tablice i naklejki w lesie

Tablice i naklejki w lesie

Las to prawdziwy skarb. Produkuje tlen i oczyszcza powietrze z dwutlenku węgla. Oprócz tego reguluje wilgotność powietrza oraz temperaturę. Chroni glebę przed wyjałowieniem, a tereny położone blisko wody przed zalaniem. Leśne "kąpiele" mają zbawienny wpływ na zdrowie oraz psychikę. Takie obszary to wymarzona sceneria do uprawiania aktywności fizycznej: od spacerów, przez jogging, aż po jazdę na rowerze. O dobrostan drzewostanu dbają oczywiście Lasy Państwowe. Aby bezpieczniej korzystać z zieleni, trzeba stosować się do umieszczonych w odpowiednich miejscach zaleceń.

Uwaga, wycinka!

Lasy Państwowe prowadzą również wycinkę drzew. Pracują tam ciężkie maszyny, a i samo drewno sporo waży. Taki teren oznaczony jest specjalnym symbolem. Dzięki temu korzystanie z lasu jest bezpieczne dla wszystkich. Inne tablice mogą na przykład obejmować ostrzeżenie przed ryzykiem pożarowym i numer do straży pożarnej.

Ważne miejsca

W lesie można natknąć się na miejsca o szczególnej wartości. Są to na przykład pomniki przyrody. Takie okazy oznacza się odpowiednią tablicą zawierającą wiek, obwód i gatunek drzewa. Tabliczki mogą wskazywać również lokalizację leśniczówki, muzeum, ujęcia wody czy punktu widokowego. Specjalne oznaczenie może wskazywać na konkretną drogę rowerową lub nazwę trasy (jak na przykład R1).

Chrońmy przyrodę!

W parkach krajobrazowych można natknąć się również na tablice leśne edukacyjne zawierające informacje na temat fauny, flory czy budowy geologicznej danego terenu. To ułatwi świadome poruszanie się po lesie i pozwoli wzbudzić miłość do przyrody nie tylko w dzieciach. Niech piękne lasy odziedziczą również kolejne pokolenia. Aby to się stało, potrzebne są dobre praktyki i infrastruktura.

Na leśnym parkingu

Infrastruktura obejmuje również leśne parkingi ułatwiające grzybiarzom czy spacerowiczom dotarcie na miejsce. Również i tam można znaleźć wiele tablic informacyjnych:

  • tabliczkę z nazwą nadleśnictwa. To bardzo ważne zarówno ze względów czysto informacyjnych, jak i bezpieczeństwa;
  • mapę z zaznaczonymi drogami, trasami pieszymi i rowerowymi, zabytkami czy pomnikami przyrody;
  • tablicę z regulaminem. W lesie nie wolno śmiecić. Nie można biwakować czy używać otwartego ognia poza wyznaczonymi do tego miejscami. Bezwzględnie też nie wolno niszczyć przyrody. Poza wyznaczonymi trasami zabronione jest używanie pojazdów silnikowych (motorów, samochodów i quadów).  Regulamin pozwala przyswoić wszystkie te zasady.
  • tablicę z ważnymi telefonami: do nadleśnictwa, straży pożarnej czy pogotowia, wraz z danymi lokalizacyjnymi.

Wszystkie te oznaczenia mają za zadanie ułatwić bezpieczne poruszanie się po lesie. Dzięki nim będziemy wiedzieć, gdzie wolno rozpalić ognisko, a gdzie spotka nas za to mandat. Bez trudu trafimy do wiaty z ławkami i stołem, gdzie można odpocząć lub do pobliskiego stawu.  Uzupełnimy wiedzę i z większym respektem zaczniemy traktować przyrodę.

Las jest dla wszystkich!

Lasy są dobrem wspólnym nas wszystkich, dlatego tak wielką wagę przywiązuje się do budowy odpowiedniej infrastruktury turystycznej (ścieżek rowerowych, parkingów, wiat czy punktów widokowych). W odpowiednich miejscach znajdują się więc różnego rodzaju tablice informacyjne ułatwiające poruszanie się po lesie. To właśnie dzięki nim nikt nie zgubi się podczas grzybobrania, ani nie będzie wchodzić na teren wycinki. Zmniejszenie ryzyka zaginięcia lub wypadku jest tu priorytetem. Las jest dla wszystkich i trzeba umieć się nim dzielić.

Przede wszystkim edukacja

Tablice pełnią funkcje informacyjne oraz edukacyjne. Uczą, jak bezpiecznie poruszać się po lesie i co warto w nim zobaczyć: jakie rośliny, zwierzęta czy elementy ukształtowania terenu są szczególnie warte uwagi. Edukacja przyrodnicza prowadzona wprost na łonie natury jest przyjemniejsza i skuteczniejsza. Będzie świetnie uzupełniać tradycyjne zajęcia prowadzone w klasach. Rajdy i wycieczki są również o wiele bardziej atrakcyjne. Infrastruktura przyciąga nie tylko szkoły, ale i złaknionych kontaktu z przyrodą turystów. Warto więc zadbać o właściwe oznakowanie w lesie.

Zostaw odpowiedź

All fields are required

Imię:
E-mail: (Not Published)
Komentarz:
×