Naklejki ścienne coraz częściej spotykamy w biurach, szkołach, siłowniach i wielu innych miejscach z różnych powodów, lecz w większości przypadków mają po prostu za zadanie urozmaicić wygląd ścian, sufitu czy podłogi. Z czasem mogą jednak ulec zabrudzeniu, zniszczeniu lub po prostu znudzić się, w związku z czym najczęściej w takiej sytuacji muszą ustąpić miejsca innym dekoracjom. Powstaje zatem pytanie, czy naklejki ścienne można usnąć, a jeśli tak, to w jaki sposób?
Zanim przystąpisz do usuwania naklejki, odpowiednio przygotuj ścianę
Anna Jantar śpiewała przed laty, że: „Nic nie może przecież wiecznie trwać”, co dotyczy wszystkiego wokół nas, a więc również naklejek ozdobnych. Choć powstają one z trwałych materiałów, a ich nadruki nie ulegają zbyt prędko wyblaknięciu lub innego rodzaju defektom, zawsze w końcu nadchodzi czas, kiedy muszą zostać usunięte. Niektórzy jednak odwlekają maksymalnie moment, w którym musi to nastąpić przede wszystkim z obawy o zniszczenie tego, co pod daną ozdobą się znajduje, czyli ściany. Powstanie nieestetycznego miejsca po zerwanym tynku na pewno nie wpłynie pozytywnie na wygląd danego pomieszczenia, dlatego do odrywania naklejki należy podejść ostrożnie. Jeśli bardzo mocno przywiera do ściany, dobrze jest najpierw skierować na nią podmuch ciepłego powietrza, uzyskiwanego chociażby za pomocą zwykłej suszarki do włosów. Kilkuminutowe ogrzewanie tego typu ozdoby sprawi, że zostanie ona odpowiednio przygotowana do nadejścia kulminacyjnego momentu, czyli samego oderwania.
Ostry przedmiot pomoże Ci podważyć krawędź naklejki
Po rozgrzaniu naklejki należy spróbować ostrożnie chwycić jej krawędź. Przydatne w tym często okazują się długie paznokcie, lecz jeśli akurat zostały niedawno ścięte, nic nie stoi na przeszkodzie, aby posłużyć się czymś innym. Wokół nas nie brakuje przecież ostrych przedmiotów typu nóż, które na dodatek są na tyle cienkie, że można je bez trudu przystawić do ściany. Jeśli więc posiadamy ten przyrząd kuchenny w dłoni (lub cokolwiek innego), pozostaje jedynie podważyć wspomnianą krawędź, a następnie delikatnie i bardzo powoli pociągać ją w kierunku pozostałej części naklejki, by ta stopniowo „odchodziła” od ściany. Tego typu czynności nie powinno przeprowadzać się jednym, gwałtownym ruchem, ponieważ wówczas zachodzi nie tylko ryzyko usunięcia naklejki jedynie w części, lecz jednocześnie razem z farbą.
Pod jakim kątem usuwać naklejkę, by uzyskać oczekiwany efekt?
Jak wynika z powyższego opisu, usuwanie naklejek naściennych nie jest trudne, o czym mówiliśmy już na początku naszego tekstu. Stosowanie się do naszych rad w znacznej większości przypadków przynosi oczekiwane efekty, a przy tym nie skutkuje uszkodzeniem ściany. Szczególnie gdy naklejka odrywana jest od niej pod zalecanym kątem 180 stopni. Jego uzyskanie jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu na farbę wykorzystaną do pokrycia danej ściany wywierany jest zdecydowanie najmniejszy nacisk, w związku z czym ryzyko „odchodzenia” jej wraz z naklejką znacznie spada. Unikać powinno się natomiast odklejania pod kątem prostym. Jeśli jest taka możliwość, warto byłoby przeprowadzać tę czynność latem, ponieważ wtedy ściany nie są wyziębione, a ich temperatura pozwala często pominąć konieczność ogrzewania naklejki przeznaczonej do usunięcia za pomocą suszarki do włosów lub innego urządzenia, służącego do uzyskiwania ciepłego nawiewu. Kiedy uda Ci się całkowicie oderwać naklejkę od ściany, możesz przetrzeć delikatną szmatką (np. z mikrofibry) miejsce, w którym wcześniej się znajdowała. W ten sposób szybko i łatwo usuniesz ewentualne zabrudzenia, a kolor ściany ulegnie odświeżeniu.
Zostaw odpowiedź Anuluj odpowiedź
All fields are required